Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Praní

Hedvábné kravaty špinavé, zašpiněné - jak, čím vyprat (brambory)

Hedvábné kravaty se obejdou bez čistírny. Nastrouhejte brambory, přes hadřík z nich vymačkejte šťávu, nařeďte ji vodou a kravatu v ní vyperte. Nakonec vymáchejte.

Krajka zašlá, špinavá - jak, čím vyčistit, oživit barvy (hořčík)

Zašlou krajku posypejte magneziem, nechte několik dní působit a potom vyprašte - bude jako nová.

Prádlo bílé, vybělené - jak to udělat, co použít (vaječné skořápky)

Prádlo zůstane pěkně bílé, jestliže spolu s ním vyperete lněný sáček plný vaječných skořápek.

Praní krajek, krajky - jak prát, aby se nepoškodila

Choulostivá látka krajky by se v bubnu pračky poškodila, proto je nutné ji prát v ochranné síťce a zvolit program na jemné prádlo.

Praní, sušení hedvábí, hedvábných oděvů - jak prát, sušit

Pravé hedvábí by se mělo prát ručně ve vlažné vodě s pomocí jemného pracího prostředku nebo šamponu. Nesmí se ždímat ani sušit v sušičce, na přímém slunci či na topení.

Praní kůže, kožených oděvů - jak prát, ošetřit po oprání

Syntetickou kůži lze prát v pračce, ale rychleji se tak zničí. Pravou kůži je třeba čistit jemným kartáčem a přetřít jelenicí, špinavá místa omýt hadříkem namočeným v mýdlové vodě a vytřít dosucha. Vhodné jsou speciální krémy. Nejlepší je však svěřit péči o kůži odborníkům.

Praní džínoviny, baravně nestálých oděvů - jak prát

Barevně nestálou látku jako džínovinu je třeba prát naruby a s prádlem stejné barvy na maximální teplotu 40 stupňů. Počítejte s tím, že se mírně vytahuje, zvlášť pokud obsahuje elastan.

Praní, sušení vlny, oděvů z vlny - jak prát, sušit

Vlna se snadno srazí a zplstnatí, proto je lepší ruční praní nebo chemické čištění. Chcete-li ji přesto prát v pračce, zvolte nejšetrnější program a použijte speciální prací prostředek určený na vlnu. Vlněné oblečení se neždímá, vodu z něj vymačkejte froté ručníkem a rozložte je na rovnou plochu, kde doschne.

Číst dál: Praní, sušení vlny, oděvů z vlny - jak prát, sušit

Praní bavlny, bavlněných oděvů - jak prát, zabránit žmolkování

Bavlna, jedna z nejoblíbenějších textilií je lehká, měkká, příjemná na dotek a dobře saje pot. Snese vysoké teploty, takže ji lze prát i na 90 stupňů - ovšem barevné oblečení při takové teplotě postupně ztrácí barvu. Žmolkování u nekvalitní bavlny zabráníte obrácením prádla naruby.

Číst dál: Praní bavlny, bavlněných oděvů - jak prát, zabránit žmolkování

Kabely, pytle, tašky, sportovní doplňky špinavé - jak, čím vyčistit, umýt (soda)

Kabely, pytle, tašky a sportovní doplňky se můžou čistit tak, že je vydrhnete houbičkou navlhčenou v roztoku vody a sody. Až zaschnou, nasypte dovnitř trochu sody v prášku, abyste zamezili pachům.

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny