Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Praní, žehlení, sušení

Ekologická aviváž - příprava, postup

Ekologická aviváž - příprava: Ocet nalijte do vody a promíchejte, přikápněte esenciální olej. Před použitím protřepte. Přidávejte do vody na máchání prádla - asi 2 polévkové lžíce na jedno praní.

Číst dál: Ekologická aviváž - příprava, postup

Domácí prášek na praní - postup, příprava

Domácí prášek na praní - příprava: Výroba je velice jednoduchá - mýdlo nastrouhejte najemno a dobře ho promíchejte se sodou. Dávkování je 1 až 3 polévkové lžíce na jednu várku prádla.

Číst dál: Domácí prášek na praní - postup, příprava

Voňavý gel na praní - postup, příprava

Voňavý gel na praní - příprava: Mýdlo nastrouhejte najemno (nebo použijte mýdlové vločky) a rozmíchejte ho ve vroucí vodě. Když se rozpustí, přimíchejte sodu a opět míchejte až do úplného rozpuštění. Poté postupně vmíchejte vroucí vodu.

Číst dál: Voňavý gel na praní - postup, příprava

► Jak vyrobit mýdlový sliz, domácí gel na praní prádla - příprava, postup, suroviny

Z mýdel či mýdlových vloček lze vyrobit i tzv. mýdlový sliz neboli mýdlový gel, který je díky přidané prací sodě velmi účinný.

Mýdlový sliz na prádlo - příprava: Mýdlo nastrouhejte na kuchyňském struhadle a nasypte do kbelíku s cca 1 litrem vroucí vody a za stálého míchání nechte rozpustit. Pokud se mýdlo špatně rozpouští, je vhodné použít tyčový mixér. Poté přidejte 5 až 10 litrů vroucí vody a následně za stálého míchání přidejte sodu. Nakonec směs nechte zchladnout, aby se vytvořil tzv. sliz (někdy to trvá pár hodin, někdy až 48 hodin).

Číst dál: ► Jak vyrobit mýdlový sliz, domácí gel na praní prádla - příprava, postup, suroviny

Jak vybělit staré bílé košile (citron)

Bílé košile, které častým praním ztratily původní barvu, budou zase bílé, když je vyperete společně s několika plátky citronu.

Jak odstranit nevypranou mastnou skvrnu z oblečení (dětský zásyp)

Objevíte-li na oblečení mastnou skvrnu, která se nevyprala, posypejte ji dětským zásypem a pak přežehlete přes látku.

Jak prát dečky uháčkované z béžové příze

Při vyváření dečky háčkované z béžové příze si nejdřív dokonale rozmíchejte roztok pracího prášku, pak do něj vložte dečku a vyvařte. Nasypete-li prášek na povrch namočené tkaniny, vyžere barvu. Totéž platí při praní prádla v ruce a používání aviváže - nejprve vytvořte roztok a až poté vložte prádlo.

► Jak to udělat aby byly záclony lesklé (lak na vlasy)

Záclony po vyprání přestříkejte lakem na vlasy - budou se lesknout jako nové.

► Jak zabránit pouštění barvy nového oblečení při praní (bílý ocet)

Hrozí, že by nové barevné oblečení obarvilo v pračce zbytek prádla? Namočte ho před prvním praním na deset minut do neředěného bílého octa.

Bílé prádlo zaprané - jak, čím vybělit (prášek do pečiva)

Zaprané bílé prádlo napravíte tak, že při dalším praní přisypete k oděvu do pračky prášek do pečiva.

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny