Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Nachlazení, angína, chřipka, rýma, průdušky

Jak provádět preventivní pročištění nosních dutin v období chřipek, nachlazení (jogínská technika néti)

K pročištění dutin a jako prevence proti rýmě dobře poslouží jogínská technika néti. Provádí se takto: prsty jedné ruky stiskněte jednu nosní dírku, do dlaně druhé ruky
nebo do mělké misky naberte teplou až vlažnou, slabě osolenou vodu a volnou nosní dírkou jí co nejvíc vsrkněte. Totéž opakujte i druhou nosní dírkou. Voda buď vyteče
sama, nebo ji vyfrkněte.

Číst dál: Jak provádět preventivní pročištění nosních dutin v období chřipek, nachlazení (jogínská technika...

Jak urychlit léčbu při nachlazení (pocení)

Při nachlazení pijte lipový čaj (nebo čaj z černého bezu) a vypoťte se: nohy namočte asi do poloviny lýtek do vody teplé jako vaše tělo, do níž jste přidali hrst soli, a postupně přilévejte horkou vodu. Jakmile se začnete potit, rychle si vlezte do postele a na nohy si natáhněte vlněné ponožky.

Jak udělat zábal na bolavý krk, chrapot (cibule)

Při bolestech v krku nebo při chrapotu nakrájejte cibuli na kousky, nasucho ji prohřejte na pánvi, přiložte na krk a zavažte šátkem.

► Přírodní kloktadlo na angínu z citronu

Kloktadlo z citrónu při angíně: 1 lžička čerstvé šťávy nebo 1 kapka éterického oleje do sklenice  vody.

►Čaj proti kašli s badyánem

Čaj průduškový proti kašli s badyánem: 2 díly listu jitrocele + 1 díl kořene či květů proskurníku (nebo květů slézu) + kousek hvězdičky badyánu (nebo 1/2 lžičky mletého badyánu). 1 lžíci směsi zalijeme 1 hrnkem vroucí vody a louhujeme 10 minut, scedíme a popíjíme teplé při potížích 3 šálky denně. Při kašli pomáhá také cibule jako odvar či sirup a jitrocelový sirup.

► Bylinné kloktadlo na bolest v krku - příprava, léčba

Kloktadlo z žaludů dubu při bolestech v krku: Hrst rozdrcených zralých žaludů povaříme 20 minut v 1/2 l vody. Necháme ustát, přecedíme a zředíme na dvojnásobek vodou a kloktáme vychlazené. Nejjednodušší účinné kloktadlo je osolená voda.

► Sirup proti kašli z vlčího máku - příprava

Sirup proti kašli z vlčího máku: 100 g čerstvých nebo 20 g sušených květů máku vlčího přelijeme 1/4 litrem vroucí vody, louhujeme 12 hodin. Pak vylisujeme, scedíme a svaříme se 100 g glycerinu + 250 g cukru na sirup. Užíváme 1 lžíci denně.

► Bylinný čaj proti kašli, zánětu průdušek, bronchitidě (vlčí mák, sléz, divizna, lípa, med)

Průduškový čaj z vlčího máku proti kašli: 1 díl vlčího máku + 1 díl slézu + 1 díl divizny + 1 díl lipového květu. 15 g směsi přelijeme 1/2 litrem vroucí vody a louhujeme 10 minut, můžeme přisladit medem a užíváme 1 lžíci každé 2 hodiny.

► Kašel u dětí - byliny, bylinky, přírodní léčba (jablko, fenykl, cibule)

Čaj jablečno-cibulový na zmírnění kašle u dětí: 1 čerstvé pokrájené jablko i s jádřincem + 1 pokrájená cibule + 1/2 lžičky semínek fenyklu (anýzu).  

► Nachlazení u žen - byliny, bylinky, čaj na vypocení, prohřátí

Prohřívací čaj  pro nachlazené ženy: 1 čerstvé pokrájené jablko i s jadřincem + 1-2 cm čerstvého kořene zázvoru nastrouhaného najemno na struhadle, vaříme 7 minut a scedíme, pijeme horké v posteli a brzy se zpotíme.

Číst dál: ► Nachlazení u žen - byliny, bylinky, čaj na vypocení, prohřátí

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny