Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Nespavost, psychika, psychické nemoci

Nespavost, potíže s usínáním, spánkem - jak, čím pomoci (zrnková káva)

Zrnková káva pomáhá jako uspávací prostředek u osob, u nichž uklidňující prostředky zklamaly. Jde přitom zpravidla o případy, kdy poruchy spánku či obecný neklid způsobuje špatné prokrvování mozku. Před ulehnutím ke spánku vypijeme 1 šálek dobré zrnkové kávy.

Nespavost, potíže s usínáním, spánkem - jak, čím pomoci (šlapání vody)

Šlapání vody nebo rosy či - v zimě - krátká chůze ve sněhu není jen osvěžující, ale pomáhá i při poruchách spánku, zejména při špatném usínání. Chodíme 1 až 3 minuty (v žádném případě déle! ) ve studené vodě, rose nebo sněhu. Pak si vytřeme nohy hrubým ručníkem až do zahřátí.

Nespavost, potíže s usínáním, spánkem - jak, čím pomoci (pivo, med)

Pivo s medem jsou dobrými pomocníky při usínání. Do 1/2 litru vlažného piva zamícháme 1 polévkovou lžíci medu a před spaním vše vypijeme.

Nervozita, podrážděnnost - koupel proti potížím - jak udělat, připravit (meduňka)

Meduňková koupel působí při nervozitě vyrovnávacím a uvolňovacím způsobem. Můžeme ji zakoupit hotovou v lékarně či speciálních prodejnách, ale můžeme si ji připravit také sami. 50 až 60 g meduňkových listů dáme do 1 litru studené vody, uvedeme do varu a po 10 minutách scedíme.

Číst dál: Nervozita, podrážděnnost - koupel proti potížím - jak udělat, připravit (meduňka)

Nespavost, potíže s usínáním, spánkem - koupel proti potížím - jak udělat, připravit (levandule)

Při poruchách usínání na nervovém základě lze obzvláště doporučit levadulovou koupel. Působí uvolňujícím a uklidňujícím způsobem. 50 až 60 g levandulových květů přelijeme 1 litrem vody, uvedeme do varu a pak asi po 10 minutách scedíme. Odvar přidáváme do koupele.

Číst dál: Nespavost, potíže s usínáním, spánkem - koupel proti potížím - jak udělat, připravit (levandule)

Nespavost, únava, vyčerpání organismu - koupel proti potížím - jak udělat, připravit (senné květy)

Koupel ze senných květů poslouží k uklidnění, ale pomáhá i proti celkové slabosti. 500 g senných květů se přelijí 3 litry vody, přivedou do varu a po 1/2 hodině se scedí. Výluh přidáváme do koupele. Voda by měla mít kolem 38 C a pacient by měl zůstat v koupeli asi 1/4 hodiny.

Nervozita, podrážděnost - koupel proti potížím - jak udělat, připravit (kozlík)

Kozlíková koupel působí jako podpůrné opatření velmi účinně. Kozlíkové koupele lze v lékárnách zakoupit již hotové, ale můžeme si je připravit také sami. 100 g kozlíkových kořínků se přelije 1 litrem vařící vody. Necháme 10 minut vyluhovat, pak scedíme.

Číst dál: Nervozita, podrážděnost - koupel proti potížím - jak udělat, připravit (kozlík)

Nespavost u dětí, problémy s usínáním - jak, čím pomoci (bylinkový polštářek)

Při problémech s usínáním u dětí je dobré připravit bylinkový polštářek. Smícháme plnou hrst kozlíkových kořenů, heřmánku, šalvěje, rozmarýnu, kapradí, meduňky a po 10 až 15 g květů arniky a bobulí jmelí dohromady a zašijeme do lněného plátna. Takto připravený bylinný polštářek umístíme pod polštář. Asi po 2 měsících se musí obnovit.

Nespavost, potíže s usínáním, spánkem - jak, čím pomoci (okurky)

Když Vám nepomohou jiné prostředky, zkuste tzv. německé opium. To si připravíte tak, že naložíte do žitné kořalky slupky, sloupané z čerstvých okurek, s trochou okurkových květů a očištěných kořínků. Lžíce výtažku Vás uspí na 4-6 hodin.

Nespavost, potíže s usínáním, spánkem - jak, čím pomoci (anýz)

Trpíte-li nespavostí, žvýkejte před spaním půl lžičky čerstvých anýzových semínek, rozžvýkaná vyplivněte!

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny