Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Byliny, čaje, nápoje, odvary, tinktury

Šípkový sirup - recept

Šípkový sirup - příprava: Dobře vyzrálé, nejlépe přemrzlé šípky očistíme, opereme a rozmixujeme, zalijeme horkou vodou a necháme 2 dny louhovat. Pak je přecedíme. Získanou šťávu odměříme, přivedeme k varu, osladíme, přidáme kyselinu citronovou a za stálého míchání vaříme, dokud se cukr zcela nerozpustí. Hotový sirup nalijeme do nahřátých lahví, uzavřeme a uložíme na chladné a temné místo.

Číst dál: Šípkový sirup - recept

Únava - čaj proti potížím - jak připravit, udělat (směs bylin)

Proti únavě se vám bude hodit recept na posilující čaj, který vás postaví na nohy: vezměte 200 gramů řebříčku, truskavce, máty a šípku, 150 gramů kozlíku lékařského, 100 gramů meduňky, přesličky, mateřídoušky, fenyklu a divizny, a 50 gramů heřmánku. Bylinky důkladně promíchejte, nejlépe rukama. Na jeden šálek čaje odeberte kávovou lžičku směsi a spařte ji čtvrtlitrem vody.

Číst dál: Únava - čaj proti potížím - jak připravit, udělat (směs bylin)

Deprese, smutek, nervozita - čaj, tinktura proti potížím (kozlík lékařský)

Uklidnění vám nabídne kozlík lékařský - působí tlumivě na činnost centrální nervové soustavy. Používá se při psychomotorickém nepokoji, zvýšeném nervovém podráždění a nespavosti způsobené nervovým vyčerpáním. V takových případech kozlík navodí původní rovnováhu organismu. Není třeba se ho obávat, u zdravých lidí nemá výrazný účinek. Nesnižuje koncentraci ani schopnost reagovat na vnější podněty, spíš naopak.

Číst dál: Deprese, smutek, nervozita - čaj, tinktura proti potížím (kozlík lékařský)

Nervozita, napětí - uklidňující čaj (meduňka)

Tradičním bojovníkem s napjatými nervy je meduňka. Čaj z meduňky můžete pít denně, vaše zdraví nebude ohroženo, spíš naopak - meduňka uklidní a posilní. Na šálek čaje potřebujete kávovou lžičku meduňkového listu, čaj pijte dvakrát až třikrát denně. Pokud chcete použít meduňkovou nať, vezměte na šálek vody jednu polévkovou lžíci. Rostlina není v terapeutických dávkách toxická a užívat ji mohou bez obtíží i děti.

Deprese, smutek, nervozita - čaj proti potížím (dobromysl)

Psychické vypětí, neklid a deprese mohou být příčinou dalších zdravotních obtíží, a proto není na škodu zabojovat proti "nervovým slabostem" pomocí osvědčených babských rad. A není třeba chodit daleko - stačí sáhnout po dobromysli. Jak už její jméno prozrazuje, navodí vám dobrou mysl, prostě ty napjaté nervy trošku povolí. Uvařte si čaj ze lžičky dobromysli a 1/3 l vody, nechte deset minut louhovat a teplý ho pomalinku v klidu pijte, nejlépe před spaním.

Deprese, smutek, nervozita - čaj proti potížím (třezalka)

Čaj proti depresi připravte obvyklým způsobem z třezalky. Důležité je vědět, že ho budete muset užívat minimálně čtrnáct dnů, než se dostaví psychická úleva. Pokud ale nepřijde ani do šesti týdnů, čaj už dál nepijte. Denní dávka čaje je asi dva až tři šálky, samozřejmě neslazeného. V době užívání třezalky byste měli mít na paměti, že třezalka zvyšuje citlivost na světlo - vyhýbejte se horskému slunci, soláriím a opalování vůbec. Jinak vám hrozí pigmentové skvrny.

Deprese, smutek, nervozita - čaj proti potížím (brutnák)

Na depresi, žal či nervové vypětí je dobré mít po ruce kapesník - anebo brutnák. Štáva z jeho čerstvých listů je totiž na jmenované potíže velmi účinná. A dost možná vás uklidní už čas potřebný k tomu, abyste si posilující šálek namačkali.

Špatná paměť, zapomínání - čaj proti potížím (větev z šípku a jasanu)

Selhává vám poslední dobou paměť? Přineste si z vycházky do přírody jasanovou a šípkovou větvičku, obě nalámejte nadrobno a vařte v 3/4 litru vody. Hotový vývar sced'te a užívejte ho po každém jídle po dobu minimálně tří týdnů.

Špatná paměť, zapomínání - čaj proti potížím (brutnák)

Ach, ta paměť! Často si na ni stěžujeme, protože někdy prostě vynechá. Důvody mohou být různé, ale můžete si pomoci třeba čajem proti zapomnětlivosti. Jeho příprava je jednoduchá: hrst čerstvých květů brutnáku přelijte čtvrtlitrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. No, a potom už pomaličku pijte, nejlépe každou hodinu jeden doušek. Tedy pokud nezapomenete …

Chudokrevnost u dětí - nálev proti potížím - jak připravit, udělat (petrželová nať)

Chudokrevnost provází některé nemoci a nevyhýbá se ani malým dětem. Zejména pro ně babská rada doporučuje petrželový nálev: lžičku petrželové natě spařte čtvrtlitrem vroucí vody a nechte pět minut louhovat. Tento nálev připravujte a pijte třikrát denně.

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny