Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Různé nemoci a stavy

Dna, pakostnice, podagra - obklad proti potížím - jak udělat, připravit (bršlice)

Obklady bršlicí (bršlice kozí noha) jsou od pradávna tradovány jako prostředek proti dně. Čerstvé listy bršlice se rozmačkají v kašovitou hmotu. Kaše se položí na bolavá místa, překryje fólií a obalí obvazem. Obklad obnovujeme po 2 hodinách.

Hučení, šum v uších - jak, čím pomoci (popenec)

Při hučení nebo různých zvucích v uších pomáhá šťáva z popence. Šťávu nakapeme do ucha. Současně inhalujeme denně páru z nálevu z popence. Kdo nemůže inhalovat, užívá několikrát denně čerstvě vylisovanou šťávu z popence v podobě nosních kapek.

Číst dál: Hučení, šum v uších - jak, čím pomoci (popenec)

Hučení, šum v uších - jak, čím pomoci (pelyněk, růžové listí, otruby)

Růžový olej s pelyňkem se doporučuje při šumu (hučení) v uších. 20 g květních listů růží a 10 g listů pelyňku pravého se rozdrtí v hmoždíři a pak smíchá se stejným podílem otrub. Pomocí česnekové šťávy se uhněte ve voskovitou kaši.

Číst dál: Hučení, šum v uších - jak, čím pomoci (pelyněk, růžové listí, otruby)

Hučení, šum v uších - jak, čím pomoci (karafiátový olej, cibulová šťáva)

Karafiátový olej pomáhá proti šumu (hučení) v uších. Smícháme 1 díl karafiátového (hvozdíkového) oleje se 2 díly cibulové šťávy. Před ulehnutím napustíme kousek vaty uvedenou směsí a vsuneme pak na noc do ucha. Tento postup děláme denně několik týdnů.

Nedoslýchavost, špatný sluch - jak, čím pomoci (kapradinový polštářek)

Proti nedoslýchavosti existuje několik starých, osvědčených receptů, jako například kapradinový polštářek. Před spaním se ukládá pod hlavu. Malý polštářový povlak naplníme čerstvými, zelenými listy kapradě samce. Jakmile nať uschne, listy opět obnovíme.

Nedoslýchavost, špatný sluch - jak, čím pomoci (výtrusy kapradin)

Výtrusy kapradin pomáhají proti nedoslýchavosti. Malý polštářek naplníme výtrusy kapradin a na noc jej přivážeme blízko nad ucho.

Vymknutí, vyvrtnutí končetiny - jak, čím pomoci (hlinkový obklad)

Hlinkový obklad pomáhá zejména při vymknutí či vyvrtnutí. Směs hlinky a vody se nanese v tlusté vrstvě na menší plátýnko, které pak studené přiložíme na bolestivé místo a ovineme mulovým obvazem. Jakmile hlinka vyschne, je třeba obklad obnovit.

Číst dál: Vymknutí, vyvrtnutí končetiny - jak, čím pomoci (hlinkový obklad)

Natažené svaly, šlachy, vymknutí - jak, čím pomoci, ulevit (francovka)

Francovka hraje v domácích lékárnách našich babiček velmi důležitou úlohu - i při zchlazování odraženin, natažených svalů a šlach, vymknutí či zlomenin kostí. Kousek mulového obvazu nebo vaty navlhčíme francovkou, přiložíme na zraněné místo a obmotáme mulovým obvazem.

Číst dál: Natažené svaly, šlachy, vymknutí - jak, čím pomoci, ulevit (francovka)

Cibulová zábal na kašel, zápal plic, zánět močového měchýře, ucha, dutin - jak udělat, připravit

Při všech zánětlivých stavech používaly naše babičky často cibulové zábaly. Pomáhají při kataru průdušek, chronickém kašli, zápalu plic, zánětu močového měchýře, zánětu
ucha i zánětu čelních a vedlejších nosních dutin. Pro tento zábal nakrájíme tenké plátky cibule, které dáme do porézního sáčku (např. z gázy). Nad vodní lázní se sáček silně
zahřeje.

Číst dál: Cibulová zábal na kašel, zápal plic, zánět močového měchýře, ucha, dutin - jak udělat, připravit

Hořčičný zábal při zánětu průdušek, plic, dušnosti, nachlazení - jak udělat, připravit

Při kataru průdušek, různých onemocněních z nachlazení, zápalu plic, plicní stáze a poruchách krevního oběhu nebo při dušnosti doporučovaly naše babičky hořčičný zábal. Přikládá se na záda či prsa. Rozemletá hořčičná semena smícháme s vlažnou vodou.

Číst dál: Hořčičný zábal při zánětu průdušek, plic, dušnosti, nachlazení - jak udělat, připravit

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny