Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

nacitam obrazek

► Jak funguje přeskok akuvrtačky při šroubování - VIDEO, ANIMACE

Byť jsem technicky celkem znalý, taková věc, jakou je  přeskok akuvrtačky  je mi záhadou. Pokud jste na tom stejně, můžete se podívat na video, "jak to ta akuvrtačka dělá", že při nastevení přepínače přítlačné pružiny hlavice v určité fázi už  netáhne šroub. Pokud je už dotažený, přecvakne, čímž chrání hlavu šroubu před poškozením a také špičku bitu.

Číst dál: ► Jak funguje přeskok akuvrtačky při šroubování - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje protitankový granát, granátomet - VIDEO, ANIMACE

Válka není hezká věc, ale když už je, používá se v ní mimo jiné protitankový granát. Předmět, který ho vystřeluje je ruční protitankový granátomet. Na jakém principu funguje je ukázáno v animaci.

Číst dál: ► Jak funguje protitankový granát, granátomet - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje mechanická třídička mincí, princip - VIDEO, ANIMACE

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak funguje nebo pracuje třídička mincí, která se používá třeba v bankách nebo ve velkých obchodech?  

Číst dál: ► Jak funguje mechanická třídička mincí, princip - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje motor letadla, princip - VIDEO, ANIMACE

Víte na jakém principu funguje motor letadla? A jakto, že je motor tak silný a dokáže utáhnout celé letadlo?  

Číst dál: ► Jak funguje motor letadla, princip - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje parní lokomotiva, princip - VIDEO, ANIMACE

Parní lokomotiva pracuje na principu expandující horké páry a pístů, které svou expanzí pohání. Ty následně rozhýbávají kola lokomotivy. Složité a přitom geniálně jednoduché, dalo-by se říci.     Princip ukazuje animace, video ve stránce.  

Číst dál: ► Jak funguje parní lokomotiva, princip - VIDEO, ANIMACE

► Jak zničit pračku během dvaceti sekund - VIDEO, ANIMACE

Pokud máte experimentální starou pračku  a trošku se vyznáte v elektřině, zapojte do sítě motor pračky  a zkuste do jejího bubnu hodit velký kámen nebo těžkou cihlu. Pračku tím zničíte za pár sekund. Držte se ale daleko od ní. Asi budou lítat plechy a zanedlouho by vám kolem hlavy možná proletěl i pračkový buben. ; )

Číst dál: ► Jak zničit pračku během dvaceti sekund - VIDEO, ANIMACE

► Jak pracuje štípačka na polena, dřevo - VIDEO, ANIMACE

Štípačka na dřevo je užitečná věc. Umí štípat nejen polena, ale velké štípačky umí rozsštípat celé kmeny a to doslova jako nic.

Číst dál: ► Jak pracuje štípačka na polena, dřevo - VIDEO, ANIMACE

► Jak vydávají zvuk housle, basa, strunné nástroje - VIDEO, ANIMACE

Asi každý ví, že smyčcové hudební nástroje vydávají zvuk na principu kmitu struny. Jak to vypadá zpomaleně po přejetí smyčcem po nástroji jako jsou housle nebo basa se můžete podívat ve videu, animaci na této stránce.  

Číst dál: ► Jak vydávají zvuk housle, basa, strunné nástroje - VIDEO, ANIMACE

► Jak číst posuvné pravítko, šupleru - VIDEO, ANIMACE

Také je pro vás posuvné pravítko neboli šuplera velká neznáma a nevíte jak odečíst tento vynález? Podívejte se na video, animaci, obrázek.  

Číst dál: ► Jak číst posuvné pravítko, šupleru - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje hybrid, hybridní automobil, princip - VIDEO, ANIMACE

Jak funguje hybridní automobil?   Stránka obsahuje video, animaci, kde vysvětluje princip funkce hybrida.  

Číst dál: ► Jak funguje hybrid, hybridní automobil, princip - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje bubnová pračka, princip - VIDEO, ANIMACE

Jak funguje bubnová pračka? Na jakém principu? To ukáže video, animace, obrázek na této stránce.  

Číst dál: ► Jak funguje bubnová pračka, princip - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje elektrické relé, princip - VIDEO, ANIMACE

Zajímá vás princip funkce elektrického relé? Je jednoduchý a současně velmi složitý. Tím, že spojíte jeden okruh vznikne v cívce magnetické pole, které následně mechanicky způsobí sepnutí druhého obvodu (většinou o vyšší nebo vysoké amperáži). To ostatně ukazuje video, animace, obrázek. Relé  může také fungovat jako přepínač.

Číst dál: ► Jak funguje elektrické relé, princip - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje zip, princip jak pracuje zip - VIDEO, ANIMACE

Taky vás zajímá jak pracuje zip a na jakém principu? A jak do sebe zapadají jednotlivé dílky zipu? Video, animace, obrázek vám to ukáže. A klidně několikrát dokola : )

Číst dál: ► Jak funguje zip, princip jak pracuje zip - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje trumpeta - VIDEO, ANIMACE

Jste hudebně nadaní? A už jste někdy přemýšleli jak funguje trumpeta? Podívejte se na toto video, animaci, obrázek.  

Číst dál: ► Jak funguje trumpeta - VIDEO, ANIMACE

► Jak se otevírá zámek bez klíče, bumping, lock picing vložky - postup, video, animace, princip

Planžetování FAB vložky spočívá na tom principu, že při poklepu kladívkem na planžetu nebo klíč se vyrazí pozice stavítek ve vložce a ta se na zlomek sekundy uvolní a je ji možné ji otočit a tím pádem otevřít celý mechanismus zámku ve dveřích.  

Číst dál: ► Jak se otevírá zámek bez klíče, bumping, lock picing vložky - postup, video, animace, princip

► Jak funguje převodovka auta, automobilu, vozidla - VIDEO, ANIMACE

Přemýšleli jste někdy jak funguje převodovka vozidla? Vidíme všichni jen řadicí páku, ale co se děje v převodové skříni auta, automobilu, vozidla? A jak dojde k tomu, že jede auto pozpátku, tedy že na páce navolíte reverz? To nám ukáže video, animace.  

Číst dál: ► Jak funguje převodovka auta, automobilu, vozidla - VIDEO, ANIMACE

► Jak otevřít visací zámek bez klíče - postup, návod, video, animace

Visací zámek je asi jeden z nejsnáze překonatelných zámků vůbec. K jeho otevření bez klíče vám stačí kousek plechu z plechovky nebo dva klíče na povolování matic / šroubů.  

Číst dál: ► Jak otevřít visací zámek bez klíče - postup, návod, video, animace

► Jak se vyrábí tablety léků - lis na prášek do tablet léčiv (VIDEO, ANIMACE)

Přemýšleli jste jak se vyrábí tabletky léků? Jestli někde sedí nějaká paní, která mačká tabletku po tabletce? Samozřejmě tomu není tak. Léčiva jsou vyráběna pomocí speciálních lisů. To ukazuje následující video, animace.  

Číst dál: ► Jak se vyrábí tablety léků - lis na prášek do tablet léčiv (VIDEO, ANIMACE)

► Jak funguje jednoválcový motor auta - VIDEO, ANIMACE

Zajímá vás jak funguje jednoválcový motor? Video, animace obsahuje princip funkce. V animovaném obrázku je 1válcový motor auta, automobilu, vozidla.

Číst dál: ► Jak funguje jednoválcový motor auta - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje, pracuje motor, čtyřválcový - VIDEO, ANIMACE

Zajímá vás jak funguje motor na benzín s převodem (řemenicí)? Video, animace obsahuje princip funkce. V animovaném obrázku je 4válcový motor auta, automobilu, vozidla.  

Číst dál: ► Jak funguje, pracuje motor, čtyřválcový - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje pistole, jak pracuje pistole - VIDEO, ANIMACE

Zajímá vás na jakém principu funguje pistole? Podívejte se na animaci, která ukazuje jak funguje pistole od zmáčknutí kohoutku po výstřel.

Číst dál: ► Jak funguje pistole, jak pracuje pistole - VIDEO, ANIMACE

► Jak funguje, pracuje šicí stroj - VIDEO, ANIMACE

Přemýšleli jste jak funguje nebo jak pracuje šicí stroj? Tušíte proč má tento revoluční vynález dutou jehlu, kterou prochází nit a co se děje s nití dole pod šicím stolem šicího storoje?

Číst dál: ► Jak funguje, pracuje šicí stroj - VIDEO, ANIMACE

► Z čeho se vyrábí cigaretové filtry, o jaký materiál jde?

Cigaretové filtry se vyrábí ze (chvilka napětí : ) ) ze dřeva. Přesněji z celulózy, která se ze dřeva získává. Jsou to taková dlouhá tenká vlákna, která se chemicky a stlačením upraví, aby držela při sobě. Filtry v cigaretě se začaly hromadně dávat do cigaret v padesátých letech. Tehdy se přišlo na to, že s filtrem se dá kouřit i tabák, který by vás bez tohoto vynálezu asi definitivně odnaučil kouřit. A taky se tou dobou dost experimentovalo – jedna firma dokonce vyráběla filtry z azbestu.

► Jakou hmotnost unese pavoučí vlákno, vlákno pavouka - kolik kg?

Pavoučí vlákno unese dvakrát víc než ocelové lano o stejném průměru. Tohle srovnání vychází z takzvané tržné délky, což je maximální délka, po jejímž překročení se lano vlastní vahou přetrhne. U nejpevnějších ocelových lan není větší než 10 kilometrů, u pavoučích vláken je to ale 80 kilometrů. Pokusy ochočit si pavouky, aby tkali vlákna průmyslově (tkají je výhradně samičky, samečci mají pouze skvělou úlohu oplodňovací), se bez úspěchu prováděly už od 19. století. Teď se zkouší naklonování příslušného pavoučího genu do koz a extrakce vláken z jejich mléka. Važme si našich koz.

► Rychlost padání dešťové kapky k zemi - kolik kilometrů za hodinu?

Dešťová kapka o průměru šest milimetrů (normální větší kapka) dosáhne maximální rychlosti 36 km/h. Málo? Pro drobný hmyz je to ale skorǒ smrtelně nebezpečné – představte si, že by do vás v téhle ‚nízké' rychlosti narazilo auto. Oproti tomu kapičky velké jen půl milimetru (drobné poprchávání) padají na zem rychlostí 7 km/h. To je, jako kdyby do vás naráželi svižně jdoucí lidé.

► Za jak dlouho se rozpadne nalepená žvýkačka - kolik dní, měsíců, let?

Žvýkačka je vyrobena z polymeru na bázi ropy. Při dlouhém žvýkání se působením mechanických sil a enzymu ̊ve slinách může rozpadnout, ale když ji někam přilepíte ve žvýkatelném stavu, zůstane tam desítky let. Odstranit se dá jen ledem (zmrazí se) a solí (odtrhne se od povrchu). Například ve Velké Británii každoročně utratí v přepočtu přes 6 miliard korun na odstraňování žvýkaček.  

► Z čeho se vyrábí smirkový papír (používají se české granáty?)

Smirkový papír se vyrábí ze smirku, což je hornina obsahující oxid hlinitý neboli korund – nejtvrdší nerost po diamantu. Je pravda, že speciální brusné kotouče dříve obsahovaly i drť z českých granátů a obsahují ji i teď, ale už ne z přírodních, nýbrž uměle vyrobených.

► Jak daleko jsou od sebe patníky u silnice

Jestli si myslíte, že jsou patníky u silnice zapíchány u silnice jen tak halabala bez řádu, tak se mýlíte! Píchat patníky je věda. Problematiku směrových sloupků upravuje česká státní norma, tedy ČSN a má číslo 736101. Jejich vzájemná vzdálenost na volné trase činí 50 metrů, u tras s poloměrem menším než 1250 metrů se odpovídajícím způsobem snižuje až na 5 metrů.

► Jak rychle se točí házecí talíř - kolik otáček za minutu?

Házecí talíř funguje jako křídlo a gyroskop zároveň, a aby letěl rovně, měl by se otáčet minimálně rychlostí 5 otáček za sekundu, tedy 300x za minutu. V průměru má amatérský hod 480 ot. /min, ale profesionálové házejí až 960 ot. /min. Hodnoty platí pro běžné házecí talíře o průměru 21–30 cm.

► Kolik váží ženské prso - kolik gramů, kilogramů

Průměrné ženské prso váží 484 gramů, průměrný penis muže 95 gramů (bez varlat). Při erekci se vlivem krve jeho hmotnost asi dvakrát zvýší.

► Kolik gramů váží penis muže - kolik gramů (bez varlat)

Průměrný mužský penis  má hmotnost asi 95 gramů (nepočítají se v to varlata). Erekce zvyšuje hmotnost penisu zhruba na dvojnásobek.  

Budoucnost je tady - co se za několik posledních let brutálně změnilo (videa)

Je neuvěřitelné, jak rychle se technologie posouvají dopředu. Ještě před pár desítkami let jsme pořádně neznali Internet, mobily uměly jen telefonovat a vážily snad tunu. A jakže je tomu dnes?

Číst dál: Budoucnost je tady - co se za několik posledních let brutálně změnilo (videa)

► Jak posekat živý plot zahradním traktorem - VIDEO, ANIMACE

Věděli jste, že při troše snahy : ) je možné posekat živý plot zahradním traktorem?

Číst dál: ► Jak posekat živý plot zahradním traktorem - VIDEO, ANIMACE

Potápění, potapěči a rýma - s rýmou se nelze potápět

Věděli jste, že se nelze s rýmou potápět? Pod vodou nelze kýchat, sopel by tekl do masky a ta by se znečištila a infikovala - včetně trubek. 

Číst dál: Potápění, potapěči a rýma - s rýmou se nelze potápět

Hadi umí rozlišovat teplotu s rozdílem 1/1000°C

Hadi mají na hlavě velmi speciální senzory (v nosním důlku - označeno číslem 10), díky kterým rozeznávají teplotu s rozdílem 1/1000°C

Číst dál: Hadi umí rozlišovat teplotu s rozdílem 1/1000°C

Jak plazivá rostlina hledá předměty k uchycení - video, animace

jak-hleda-plaziva-rostlina-oporu-k-uchyceni-video-animace

Jak chodí, běhá mravenec - střídání nohou 3 a 3 - video, animace

jak-chodi-beha-mravenec-stridani-nohou-video-animace

Jak pije pes (jak nabírá vodu jazykem) - video, animace

jak-pije-pes-jak-nabira-vodu-jazykem-video-animace

Vejce bez skořápky se ve studené vodě nerozteče - video, animace

vejce-bez-skorapky-se-ve-studene-vode-neroztece-video-animace

Tvář lidského embrya v děloze vypadá jako brambora - video, animace

tvar-lidskeho-embrya-vypada-v-deloze-jako-brambora-video-animace

Jak padá kovová spirála, struna k zemi - video, animace

jak-pada-spirala-struna-video-animace

Létající had Chtysopelea otnata - video, animace

letajici-had-video-animace

Jak vypadá vařící voda letící v mrazivém vzduchu - video, animace

varici-voda-leti-v-mrazivem-vzduchu-video-animace

► Jak funguje zámek, fabka - video, animace, princip

Zajímá vás co se stane, když zastrčíte klíč do FAB vložky zámku? Klíč přenastaví unikátním způsobem stavítka a díky tomu je možné osovou část vložky otočit a tím otočit celý mechanismus zámku. Celý princip ukazuje video v animaci.  

Číst dál: ► Jak funguje zámek, fabka - video, animace, princip

Černá díra pohltila hvězdu v kosmu - video, animace

cerna-hvezda-pohltila-hvezdu-video-animace

Jak létá beruška, slunéčko sedmitečné - video, animace

jak-leta-beruska-slunecko-sedmitecne-video-animace

Během arktického léta slunce nezapadá - video, animace

arkticke-leto-slunce-nezapada-video-animace

► Pytagorova věta v praxi - VIDEO, ANIMACE

Pytagorova věta se věnuje vztahu mezi jednotlivými stranami pravoúhlého trojúhelníku. Říká, že (definice) součet obsahů čtverců nad odvěsnami (modrá plus červená plocha) se rovná obsahu čtverce nad přeponou pravoúhlého rovinného trojúhelníka (fialová plocha). Vzorec je zde:

Číst dál: ► Pytagorova věta v praxi - VIDEO, ANIMACE

Lidská krev se ve styku s hadím jedem sráží - video, animace

hadi-jed-lidska-krev-srazi

Další zajímavosti

Další zajímavosti aneb věděli jste, že ...

Číst dál: Další zajímavosti

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny