Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Péče o nádobí, náčiní

Jak vyčistit, naleštit cínové nádoby (teplé pivo)

Cínové poháry budou dokonale čisté a získají krásný lesk, když je občas vyčistíme teplým pivem.

Jak odstranit připálené jídlo z hrnce (odvaření)

Když v hrnci připálíme jídlo, nepokoušíme se spálenou vrstvu odstranit silou. Dáme do spálené nádoby vodu a nejprve necháme spáleninu odvařit. Pozdější čistění si tím podstatně usnadníme.

Jak odstranit rez ze dna hrnců (petrolej)

Rezavá vnější dna hrnců na vaření dobře vyčistíme, když je natřeme petrolejem a necháme několik dní stát. Pak důkladně vytřeme.

Jak zabránit černání stříbrných příborů (křída)

Přidáme-li do zásuvky, v níž ukládáme stříbrné příbory, kousek bílé školní křídy, nezčernají nám.

Jak naleštit příbory ze stříbra (sůl, soda, mýdlová voda)

Položíme-li stříbrné příbory na několik minut do roztoku jednoho litru vody, do níž přidáme trochu kuchyňské soli a špetku sody, pak je omyjeme mýdlovou vodou a přeleštíme, budou bezvadně lesklé.

Jak vyčistit zašlé stříbrné příbory (zubní pasta)

Jsou-li stříbrné příbory zašlé, vyčistíme je zubní pastou. Nesmíme ale zapomenout je po ošetření důkladně opláchnout a vyleštit.

Jak zabránit černání stříbrných příborů (hedvábný papír)

Když stříbrné příbory nebudeme delší dobu používat, je dobré zabalit je před uložením do hedvábného papíru. Nesmí být ale bílý, protože v bílém papíře obsažená síra by naopak způsobila černání příborů.

Jak předejít zaklínění skleněné zátky ve sklenici, karafě (olej)

Skleněné zátky na lahvích a karafách vypadají dekorativně, ale stává se, že nejdou vyndat. Tomu předejdeme, když před uzavřením láhve nebo karafy zátku slabě potřeme olejem.

Jak vyčistit slepovaný porcelán od prachu, nečistot (olej, škrobová moučka)

V místech, kde je porcelán slepovaný, se časem zachytí špína, kterou nejlépe odstraníme olejem. Vrstvu oleje pak snadno vyčistíme hadříkem posypaným škrobovou moučkou.

Jak vyčistit lis na česnek (zubní kartáček)

Lis na česnek nejlépe očistíte pomocí zubního kartáčku pod proudem teplé vody - nejlépe ihned po použití, aby česnek nezaschl.

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny