Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Nejnovější rada ve webu:

Koření, dochucovadla a bylinky

► Bazalkové pesto - recept, postup, návod, příprava, suroviny, ingredience

Bazalkové pesto - příprava: Z opraných snítek bazalky otřepejte vodu, lístky otrhejte a rozmixujte s mořskou solí na hladkou pastu. Pomalu přilévejte olej a ručně vymíchejte na kaši. Česnek oloupejte a buď rozsekejte nadrobno, nebo rozetřete se solí.

Číst dál: ► Bazalkové pesto - recept, postup, návod, příprava, suroviny, ingredience

Pažitka se při krájení nepomačká - jak to udělat, co použít (nůžky)

Přidáváte-li do salátu pažitku a nechcete, aby se vám křehké stonky pomačkaly, je lepší ji místo krájení nožem nastříhat kuchyňskými nůžkami.

Mražení, zmrazování kopru - jak to udělat

Kopr si pro mrazení jemně nasekejte, ideální je si rovnou připravit porce v kostičkách na led. Vydrží 3-4 měsíce. Do pokrmů ho přidávejte nerozmrazený.

Mražení, zmrazování bylinek - jak to udělat, co použít (formičky na led)

Zmrazte si bylinky. Nasekejte je najemno, rozdělte je do formiček na ledové kostky, zalijte vodou a nechte zmrazit. Mražené bylinky potom můžete použít podle potřeby jako koření do polévek a omáček. Díky formičkám je budete mít hezky naporcované.

Sušení šípků - jak sušit

Šípky si můžeme usušit. Sušímeje na slunci nebo v sušičce při teplotě 60 C do úplného ztvrdnutí. Rozemleté pak používáme k přípravě čaje. V čerstvém stavu je můžeme přidat i do různých směsí pečených čajů.

Mletý pepř v kořence vlhne - jak, čím zabránit, zamezit (celý pepř)

Vlhne vám mletý pepř v kořence? Přidejte do ní 2 až 3 kuličky celého pepře. Ty ochrání mletý pepř před zvlhnutím.

Bylinkové máslo - jak udělat, připravit

Směs bylinek nasekejte, promíchejte se změklým máslem, přidejte prolisovaný česnek, osolte a v malých miskách uložte do mrazáku. Bylinkové máslo poslouží jako skvělá pomazánka na pečivo a ochutí hotová jídla nebo třeba grilované maso.

Nakládání byliny, bylinek, bylinkový ocet, olej - jak udělat, připravit

Z bylinek lze snadno vyrobit ochucený olej a bylinkový ocet. Vložíte-li je do těchto dvou tekutin, po nějaké době jim předají své aroma a léčivé složky, a navíc v nich budou bezpečně uchované díky jejich konzervačním účinkům. Stačí bylinky v láhvi zalít vinným nebo jablečným octem, respektive olivovým nebo slunečnicovým olejem tak, aby nevyčnívaly.

Číst dál: Nakládání byliny, bylinek, bylinkový ocet, olej - jak udělat, připravit

Sušení bylin, bylinek - jak sušit, usušit

Bylinky sebrané za slunečného dne svažte gumičkou do menších svazků a zavěste na tmavé, dobře větrané místo. Jak stonky vysychají, gumička se smršťuje a zavěšený svazek drží pohromadě. Jakmile bylinka uschne tak, že chrastí, sdrhněte ze stonků lístky a uložte je ve vzduchotěsných nádobách na tmavém místě.

Číst dál: Sušení bylin, bylinek - jak sušit, usušit

Mrazení bylinek - jak mrazit, zamrazit

Pro zmrazení se hodí zvláště bylinky, které sušením ztrácejí aroma, tedy například kudrnatá petržel, pažitka, kopr, medvědí česnek nebo meduňka. Omyté bylinky buď pokrájejte na kousky, nebo rozmixujte, mohou se zamrazit i vcelku. Uložte je do nádobky, napěchujte a uzavřete.

Číst dál: Mrazení bylinek - jak mrazit, zamrazit

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny